Anıl Saraç
Yazılarım

Makalelerim

BEBEĞİNİZİ UZUN SÜRE EMZİRMEYİN


Emzirmenin bebeklerin diş sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Elmas, \'\'Anne sütü ağız içi ve diş eti dokusu üzerinde tedavi edici etkiye sahip olduğu kadar, diş yüzeylerini kaplayan biyofilm denen ince tabaka üzerine yapışan bakterilerle yıkıcı etkiye sahiptir\'\' dedi.

Bebeğin annesi tarafından uzun süre emzirilmesinin toplumda yerleşen \'\'ne kadar uzun süre emzirirsen o kadar iyidir\'\' anlayışına dayandığını ifade eden Elmas, \'\'Uzun süreli emzirme, bebek süt dişleri yüzeylerinde erozyona (çürüksüz madde kayıpları) sebep olabilir. Bebekte ağız içi bakterileri çoğalmış şekilde bulunmasa da, sütün asidik yapısı, mineral yapısı kuvvetli olmayan süt dişlerine uzun süre temas ettiğinde, diş yüzeyinde aşınmaya, yani erozyona sebep olabilir. Aynı zamanda normal gıdalar tüketmek yerine öğünlerinde anne sütünü tercih eden bir yaş üstü çocuklarda çiğneme fonksiyonunun azalmasına bağlı diş sürme gecikmeleri de görülmektedir\'\' şeklinde konuştu.

Bebeği sütten erken kesmenin diş ve ağız sağlığı açsınıdan olumlu etkileri olduğunu ifade eden Elmas, \'\'Ülkemizde henüz tartışılmayan bu durum, Amerika ve Avrupa\'da tartışılıyor. Uzun süreli emzirmenin anne ve çocuk psikolojisi üzerinde oluşturduğu etkilerin araştırmaya açık ve muhtaç bir konu olduğu da gerçektir\'\' dedi.


\'\'EMZİRME İLK BİR YIL İÇİN TAVSİYE EDİLMELİ\"


Bebekleri ilk bir yıl için emzirmenin önemli olduğuna dikkat çeken Elmas, \'\'İleriki yıllar için bu tip beslenmenin sıklığı ve süresi anne ile bebeğin birlikte tercih ettiği özel bir seçimdir. Ağız diş sağlığı uzmanları, ilk aylarda bebeklerin anne sütü ile beslenmesini destekler, ancak emzirmenin süresine ve bebeğin sütten kesileceği zamana çok dikkat edilmesi gerekir\'\' diyerek anneleri uyardı


 

                                                ANIL SARAÇ
   ÇOCUK, ERGEN VE EVLİLİK TERAPİSTİ & CİNSEL TERAPİST

 

                                        

MİZMER - SÖĞÜTÖZÜ MAH. SÖĞÜTÖZÜ CAD. KOÇ KULELERİ B BLOK KAT:5 NO:9  ÇANKAYA-ANKARA

TEL: 0312 502 24 33 - 0542 232 84 82  - 0532 061 47 17          

 

 

www.anilsarac.com 

 


Ana Sayfa | Hakkımda | Hizmetlerim | Makalelerim | Basın | Uzmana Sorun | İletişim

Tüm Hakları Saklıdır © ANIL SARAÇ - Çocuk, Ergen, Evlilik & Cinsel Danışman , 2021

www.anilsarac.com

Designed by Invest Grup