Anıl Saraç
Yazılarım

Makalelerim

ÇOCUĞUNUZUN YETENEĞİNİ KEŞFEDİN

 


Bundan yaklaşık 10–15 yıl önce ailelerin çoğu çocuklarının derslerinde başarılı olmasını, iyi bir okulu kazanmasını ve iyi bir meslek sahibi olmasını istemekte idi. Aileler çocukları için yine aynı şeyleri istemeye devam etmekteler; ancak aynı zamanda sosyal, sanata ve spora ilgi duyan bireyler olmasını da beklemektedirler.

İmkânların giderek her mekâna ve her bireye ulaşma şansının artması, ailelerin eğitim seviyesinin yükselmesi; bir insanın başarılı ve mutlu olmasının tek yolunun yalnızca akademik başarı ve çok para kazanmaktan geçmediği gerçeğini benimsetmiştir.

Öyleyse çocuğun sosyal, sanatsal, vb. yönlerini yani ilgilerini nasıl uyandırabiliriz?

Yetenekler doğuştan getirilse de hiçbir birey ilgileriyle birlikte dünyaya gelmemektedir. Çevre şartları, aile yaşantısı ve tecrübeler çocukta ilgilerin oluşmasını sağlamaktadır. Buradan hareketle ilgilerin, öğrenilmiş –sonradan oluşmuş yönelimler olduğu anlaşılabilmektedir. O halde çocuklarda belli ilgileri uyandırabilmemiz mümkündür.

Elbette bu ilgiler çocuğun model olarak aldığı çevresiyle, başta ailesiyle, yakından ilgili bir durumdur. Çocuk, ailesinde küçük yaşlardan bu yana kitap okuyan anne baba görüyorsa bu yönde bir eğilimi olacaktır. Kitap okumanın diğer yapılanlar gibi yaşamın gerekli ya da olağan veya keyif alınan bir aktivite olduğu daha çok benimsenecektir. Tüm diğer ilgiler için de bu durum geçerlidir. Ancak anne baba çocuğun ilgisinin uyanması için her ilgiyi kendisi benimseyemeyeceği gibi çocuk da ailesinin ilgilerinin aynına ilgi duymayabilir. Sözüm ona anne babasının ressam olması bir çocuğun kesinlikle resme ilgi duyacağını göstermez.

Burada önemli olan nokta çocuğu bir ilgi alanı ile tanıştırmak, fırsat oluşturmak, öekler sunmak ve izlemesini, bilmesini sağlamaktır. Geri kalan şeylerin tümü çocuğun kendi isteğine kalmıştır.

Zorlamak ve illaki öğrenmek zorunda bırakmak, çocuğu başarısız edeceği gibi istenenin aksine mutsuz olmasına ve benlik saygısının zedelenmesine neden olabilmektedir. Çocuk okuma zevkini, boyalarla çizmeyi bir enstrümandan ses çıkartmayı ya da bir topun küçük hareketlerle bile neler yapabileceğini tadınca kendine uygun bir alanla ilgilenmeye başlayacaktır.

                                     

                                         

                                               ANIL SARAÇ
   ÇOCUK, ERGEN VE EVLİLİK TERAPİSTİ & CİNSEL TERAPİST

 

                                            PSİKOAKADEMİ 

    PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK - REFLEKSOLOJİ VE TEST MERKEZİ

 


ANKARA - YILDIZ / ÇANKAYA


Turan Güneş Bulvarı 660 Sk. No: 4/1
Tel: 0(312) 491 04 44
Gsm: 0 531 303 01 00 - 0532 232 84 82

 

www.anilsarac.com -  www.idealcocukakademisi.com


\"\"
Ana Sayfa | Hakkımda | Hizmetlerim | Makalelerim | Basın | Uzmana Sorun | İletişim

Tüm Hakları Saklıdır © ANIL SARAÇ - Çocuk, Ergen, Evlilik & Cinsel Danışman , 2018

www.anilsarac.com

Designed by Invest Grup